Neural Engineering

Transformative Technologies

ICSLANE 2015 Schedule



Monday, 21 September


8:00 - 9:00: Registration & Coffee

9:00 - 9:15: Welcome – Alessandro Barardi and Maciej Jedynak
9:15 - 10:15: Eugene Izhikevich (Brain Corporation, San Diego) - Spikes

10:15 - 10:45: Coffee break

Session 1: Brain-on-Chip
10:45 - 11:20: Yoonkey Nam (Korea Advanced Institute of Science and Technology, Daejeon) - Building biological neural network on a chip
11:20 - 12:00: Albert Folch (University of Washington) - Microfluidic Chips for Highly Parallel Neuroscience Research

12:00 - 13:30: Lunch

13:30 - 13:50: Florian Jetter (Natural and Medical Sciences Institute at the University of Tübingen) - Electrical stimulation of retinal neurons using a CMOS microelectrode array of 1024 capacitive stimulation sites
13:50 - 14:10: Benjamin Lassus (IBPS, CNRS, Paris) - Reconstructing rodent and human oriented neuronal networks to model Neurodegenerative syndromes
14:10 - 14:45: Thibault Honegger (CNRS, Grenoble) - Three-dimensional structural and functional neural networks for connectome on a chip

14:45 - 15:00: Coffee break

Session 2: Optical Neurotechnology Methodology
15:00 - 15:35: Fritjof Helmchen (University of Zurich) - Imaging Neocortical Dynamics During Behavior
15:35 - 16:10: Adam Packer (University College London) - All-optical interrogation of neural circuits
16:10 - 16:30: Matthieu Louis (Centre for Genomic Regulation, Barcelona) - Sensorimotor control underlying larval chemotaxis

16:10 - 16:30: Coffee break

16:50 - 17:25: Eftychios Pnevmatikakis (Simons Foundation, New York) - Demixing and deconvolution of calcium imaging data
17:25 - 18:00: Amanda Foust (Imperial College London) - Holographic Light Sculpting for Fast, Parallel, and Spatially Precise Neural Microcircuit Investigation
18:00 - 18:20: Anat Marom (Israel Institute of Technology, Haifa) - Hydrogel-based Microfluidic Chip for Site-specific Chemical Treatment and Optical Imaging of 3D Neuronal “Optonets”

Tuesday, 22 September


Session 3: Neural Learning and Control
9:15 - 9:50: Alex Pouget (University of Geneva) - Probabilistic synapses
9:50 - 10:25: Reza Shadmehr (Johns Hopkins University, Baltimore) - Encoding of movements by Purkinje cells of the cerebellum

10:25 - 10:50: Coffee Break

10:50 - 11:25: Dario Farina (Bernstein Center for Computational Neuroscience, Goettingen) - Bionic Reconstruction of Upper Limb Function

11:25 - 12:00: Gregor Schöner (Ruhr University Bochum) - Toward an integrated neural processing account for object-oriented movement: principles from human movement science, theory, and robotic demonstration

12:00 - 13:30: Lunch

13:30 - 14:05: Sami Haddadin (Leibniz Universität Hannover, Institute of Automatic Control) - Robot reflexes and soft-skills for interaction
14:05 - 14:40: Patrick van der Smagt (Technical University of Munich) - Learning movement without neural coding

Session 4: Neural Dynamics
14:40 - 15:15: Benjamin Lindner (Humboldt University Berlin) - How correlated fluctuations shape the spike statistics in the sensory periphery and in recurrent networks

15:15 - 15:45: Coffee Break

15:45 - 16:20: David Liley (Swinburne University of Technology, Hawthorn) - Neural field modeling of brain activity: physiological insights, practical applications and mathematical challenges

16:20 - 16:40: Alex Roxin (Centre de Recerca Matemàtica, Barcelona) - The encoding of episodic memory via spike-timing-dependent plasticity: a computational model
16:40 - 17:00: Andre Longtin (University of Ottawa) - Invariance mechanisms for separating distance from velocity and for focussing
17:00 - 17:20: Claudio Mirasso (IFISC, UIB, Palma de Mallorca) - Reconciling causal influence and negative time lag in neuronal circuits

17:20: Poster Session & Coffee Break

20:00: Social Dinner

Wednesday, 23 September


Session 5: Neural Coding
9:30 - 10:05: Stefano Panzeri (Italian Institute of Technology, Rovereto) - On the role of spike timing in sensory information coding and perceptual decisions
10:05 - 10:40: Romain Brette (Institut de la Vision, Paris) - The ecological approach to neural computation

10:40 - 11:05: Coffee break

11:05 - 11:40: Andre Bastos (The Picower Institute for Learning and Memory, MIT, Cambridge, MA) - Spectral asymmetries in feedforward and feedback
connectivity: a basic motif in cortical processing?
11:40 - 12:00: Thomas B. DeMarse (University of Florida) - On the Nature and Transmission of Information Among Cell-Assemblies In Engineered Neuronal Topologies

12:00 - 13:30: Lunch

13:30 - 14:05: Jan Schnupp (University of Oxford) - Bottom-up and top-down approaches to understanding neural coding in the auditory pathway
14:05 - 14:40: Kenneth Harris (University College London) - The neural marketplace
14:40 - 15:40: Nikos Logothetis (Max Planck Institute for Biological Cybernetics, Tübingen) - NET-fMRI of Large-Scale Brain Networks: Mapping Dynamic
Connectivity in Epochs of Synaptic and System Consolidation